Piłkarskie triki, które wykonasz wszędzie! 4 style Freestyle Football z Mistrzem Świata

Czy można czerpać radość z piłki nożnej bez boiska, innych zawodników, strzelania goli i bez wychodzenia z domu? Oczywiście, że tak. Można nawet zostać w ten sposób mistrzem świata!
Chociaż piłka nożna kojarzy nam się przede wszystkim z boiskiem, 22 zawodnikami i strzelaniem goli, to nie jest jedyna forma sportu wykorzystującego popularną futbolówkę. Ciekawą odmianą jest freestyle football – dyscyplina, w której głównym zadaniem zawodnika jest wykonywanie piłkarskich trików. Niektórzy nazywają to sportem, inni sztuką. Jednak bez względu na definicję, to przede wszystkim doskonała zabawa! Dzięki mistrzowi świata we freestyle football, Pawłowi Skórze, na własnej, nomen omen, skórze, miała okazję przekonać się o tym ambasadorka programu Kinder Joy of Moving Alternatywne Lekcje WF – Monika Pyrek. Zapraszamy do obejrzenia materiału i zabawy razem z nami!

Z wideo dowiesz się:
- czym jest freestyle football
- na jakie style dzieli się freestyle football i czym się charakteryzują
- od jakich ćwiczeń zacząć treningi
- jak Monika Pyrek poradziła sobie z pierwszymi ćwiczeniami

Tajniki freestyle footballu odkrywa przed nami Paweł Skóra. Paweł to wielki pasjonat tej dyscypliny i jeden z najlepszych freestylerów na świecie. Potwierdza to bogata kolekcja tytułów mistrza świata, mistrza Europy i mistrza Polski. Swoją przygodę z freestyle football rozpoczął w wieku 14 lat, kiedy podczas wykonywania żonglerki jeden z kolegów z podwórka zarzucił mu, że kiepsko mu idzie. Kolega pokazał mu film ze sztuczkami piłkarskimi i… Paweł wiedział już, że chce być w tym tak dobry, by nikt więcej nie mógł powiedzieć, że idzie mu kiepsko.

Do ćwiczeń przygotuj:

  • Wygodny strój sportowy
  • Obuwie z płaską podeszwą lub wygodne adidasy
  • Piłkę do piłki nożnej

Czym jest freestyle football i na jakie style się dzieli?

Freestyle football to dyscyplina wywodząca się z piłki nożnej. Jednak w przeciwieństwie do tej tradycyjnej odmiany, ma ona charakter indywidualny. Polega na wykonywaniu różnorodnych trików i sztuczek z piłką przy pomocy całego ciała. Freestyle football można podzielić na 4 style:
- Air, czyli sztuczki wykonywane nogami w pozycji stojącej
- Upper, czyli sztuczki wykonywane górnymi częściami ciała (np. korpus, szyja, ramiona) w pozycji stojącej
- Sit down, sztuczki wykonywane w pozycji siedzącej
- Ground, czyli taniec z piłką w postaci zwodów, dryblingów i innych trików

Pierwsze ćwiczenia
W materiale wideo przedstawione zostały pierwsze ćwiczenia, jakie możemy wykonać w każdym ze stylów. Co ważne, ćwiczenia można wykonać niemal wszędzie, gdzie mamy trochę wolnej przestrzeni, np. w parku, ogrodzie, a nawet w domu. Oczywiście warto pamiętać o tym, że na początku ćwiczenia mogą nam nie wychodzić, dlatego przed rozpoczęciem treningu upewnijmy się, że w sytuacji, gdy piłka nam ucieknie, nie wyrządzi żadnych szkód.

Oglądaj i baw się z nami!
Wszystkie omówione powyżej ćwiczenia zostały szczegółowo opisane i zaprezentowane w materiale wideo. Zobaczycie na nim także, jak z poszczególnymi zadaniami poradziła sobie ambasadorka programu Kinder Joy of Moving Alternatywne Lekcje WF, wicemistrzyni świata w skorku o tyczce – Monika Pyrek. Zachęcamy do treningu, wspólnej zabawy i dzielenia się swoimi postępami!

Materiał pomógł stworzyć
Paweł Skóra
Mistrz Świata, Mistrz Europy i Mistrz Polski we freestyle football. Profesjonalny sportowiec z czternastoletnim doświadczeniem i kreator wielu unikalnych trików w swojej dyscyplinie. Autor książek: "Triki piłkarskie. Trening, technika, mistrzostwo", oraz "Triki gwiazd footballu".

Udostępnij wideo Instruktaż

;